Skip to content

Okulary z filtrem światła niebieskiego OwlEye Unisex 100% Ochrony

Przyszło nam żyć w czasach, w których komputery i obecność ekranów jest praktycznie nieunikniona. Jeśli chcemy funkcjonować w nowoczesnych rozwijających się społeczeństwach, musimy godzić się na korzystanie z elektroniki, która z jednej strony jest ogromnym udogodnieniem i ułatwieniem, a z drugiej strony, nadużywana, może stanowić poważne zagrożenie, na przykład dla naszego wzroku. Dzisiaj głównym nośnikiem informacji są ekrany telefonów, smartfonów, laptopów, ale nadal także telewizory. Na dobrą sprawę, w dużej mierze sami sobie “fundujemy” promieniowanie ekranów spędzając długie godziny w telefonach.

Już w czasach przed pandemią koronawirusa smartfony były naszymi najlepszymi przyjaciółmi, ale w dobie lock-downów i ograniczeń wywołanych przez globalną epidemię, ilość czasu spędzanego przed ekranami wzrosła lawinowo. Pracowaliśmy w domu przed komputerem, później relaksowaliśmy się korzystając z social mediów na telefonach, a wieczorami, gdy nie można było się spotykać na mieście, spacerować czy korzystać z dobrodziejstw takich jak restauracje, kluby, parki – zabijaliśmy nudę oglądając filmy i grając w gry.

Co to jest światło niebieskie?

Światło niebieskie jest naturalną częścią światła słonecznego. Możemy zaliczyć je do kategorii światła widzialnego – w niewielkich i umiarkowanych ilościach nie stanowi zagrożenia dla wzroku, ponieważ nasze oczy mają naturalny wbudowany filtr tego światła. Mowa tutaj jednak o niewielkich ilościach – jeśli pracujemy przed komputerem 8 godzin, dodatkowo korzystamy ze smartfona, są to już znaczące ilości. Światło niebieskie generują nawet niektóre żarówki LEDowe!

Naukowcy są zgodni, że wysokoenergetyczne pasma świetlne, jeżeli nasze oczy są na nie eksponowane długo, stanowią poważne zagrożenie dla wzroku. A trzeba podkreślić, że ludzkie oko bardzo szybko pochłania światło niebieskie.

Światło niebieskie i jego wpływ na zdrowie

Wpływ światła niebieskiego na nasze zdrowie i dobre samopoczucie jest dużo większy, niż mogłoby się wydawać. Wbrew pozorom, nie dotyczy tylko oczu. Wielu z nas codziennie boryka się z konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na promieniowanie światła niebieskiego, która może skutkować objawami takimi jak:

  • bóle głowy
  • rozdrażnienie
  • bezsenność
  • złe samopoczucie
  • trudności z koncentracją
  • frustracje
  • problemy z widzeniem
  • przemęczone suche oczy
  • łzawienie
  • sucha szorstka brzydka skóra

Pogorszenie wzroku i cyfrowe zmęczenie oczu

W sposób oczywisty, światło niebieskie najbardziej wpływa na nasze oczy. Nadmiar promieniowania sprawia, że oczy stają się zmęczone, podrażnione,  a wzrok słabszy. Mówimy o tzw. cyfrowym zmęczeniu wzroku. Bagatelizowanie objawów i dalsza ekspozycja oczu na promieniowanie bez ochrony mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń narządu wzroku. Wysokoenergetyczne światło, takie jak światło niebieskie oraz niebiesko-fioletowe mogą obniżać jakość widzenia.  Ten rodzaj światła łatwo przenika przez rogówkę i soczewkę, może docierać do komórek siatkówki, które są bardzo wrażliwe. Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może prowadzić do uszkodzenia fotoreceptorów, co z kolei może skutkować zwyrodnieniem plamki żółtej.

Proces uszkodzenia wzroku nie jest natychmiastowy – można temu zapobiec stosując odpowiednią ochronę wzroku.

Digital aging

Okazuje się, że nadmiar światła niebieskiego wpływa nie tylko na nasz wzrok. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie tego typu negatywnie oddziałuje także na skórę – już od kilku lat mówimy powszechnie o zjawisku digital aging, czyli cyfrowego starzenia się skóry. Wysokoenergetyczne światło niebieskie może przenikać w głębsze warstwy skóry, dużo głębiej niż nawet promieniowanie UV. Porównywalne jest do promieniowania UVA i UVB. Skóra eksponowana zbyt długo na działanie takiego światła szybciej się starzeje, ponieważ dociera do niej za dużo wolnych rodników. Traci na elastyczności, jest brzydka, szara, zmęczona.

Zaburzenia rytmu dnia i nocy

Hamowanie wydzielania melatoniny to jedna z podstawowych funkcji światła. Sama melatonina odpowiedzialna jest między innymi za regulacje naszego rytmu dobowego. Wieczorem, gdy organizm jest zmęczony, melatonina obniża temperaturę ciała i poziom glukozy – pozwala nam to na lepszy i spokojniejszy sen. Jeżeli wieczorem korzystamy ze sztucznego oświetlenia lub co gorsza robimy to w nocy, organizm dostaje sprzeczne sygnały i dosłownie “wariuje”.  To właśnie z tego powodu nie powinniśmy korzystać ze sprzętów elektronicznych krótko przed snem, a najlepiej wieczorem zupełnie ich unikać.

Ale jak to zrobić, gdy dziś większość z nas zasypia przed telewizorem lub ze smartfonem w dłoni? Czasy są jakie są – eliminacja tych urządzeń z naszego życia jest mało prawdopodobna, dlatego w alternatywie powinniśmy przynajmniej zabezpieczać wzrok przed działaniem światła niebieskiego. Pamiętajmy, że zmęczony, rozregulowany i niewyspany organizm, to chory organizm, który nie będzie w stanie stawiać czoła trudom dnia codziennego. To obniżona odporność, stres, frustracje – można tego uniknąć.

Okulary blokujące niebieskie światło – ochrona dla oczu

Już jakiś czas temu na rynku pojawiły się produkty, które pomagają chronić oczy przed wpływem światła niebieskiego na wzrok. Są to na przykład okulary blokujące niebieskie światło w wariantach na dzień i na noc (świt/zmierzch). Okulary posiadają specjalny filtr światła niebieskiego, dzięki czemu znacząco redukują krótkofalowe światło niebieskie, docierające do oczy np. z urządzeń cyfrowych.

Stosowanie okularów zaleca się przede wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu przed ekranami telewizorów, monitorów, laptopów i smartfonów. Dostępne są zarówno okulary wyłącznie blokujące światło niebieskie jak i nakładki do okularów korekcyjnych. Dedykowanym produktem są okulary dla dzieci, które dziś także sporo czasu – nawet w szkołach – spędzają przed ekranami.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6