BIOTOPJA
25 marca 2019

BADANIA KLINICZNE SUGERUJĄ, ŻE ŚWIATŁO CZERWONE I PODCZERWONE UWALNIA TLENEK AZOTU Z HEMOGLOBINY

Dlaczego to takie ważne?

    1. Tlenek azotu poprawia krążenie leczonego obszaru. Tlenek azotu zwiększa krążenie krwi do uszkodzonej lub uszkodzonej tkanki. Rozszerza naczynia krwionośne w obszarze terapii światłem i zwiększa tworzenie nowych naczyń włosowatych. Te nowe naczynia krwionośne powodują ich uszkodzone odpowiedniki. Nowe naczynia włosowate przyspieszają proces gojenia, dostarczając więcej tlenu i składników odżywczych do leczenia i usuwania odpadów.

    2. Tlenek azotu stymuluje produkcję kolagenu. Kolagen jest najważniejszym białkiem w organizmie – niezbędnym białkiem odpowiedzialnym za naprawę uszkodzonych tkanek i zastępowanie starych tkanek. Materiał ten utrzymuje komórki razem i dlatego ma znaczną elastyczność. W wyniku wzrostu produkcji kolagenu, tkanka bliznowata jest wytwarzana w mniejszej ilości w uszkodzonym obszarze.

    3. Tlenek azotu stymuluje produkcję trójfosforanu adenozyny (ATP). ATP jest głównym źródłem energii wytwarzanej przez komórki. Zwiększenie poziomu ATP umożliwi komórkom szybsze wchłanianie składników odżywczych i szybsze usuwanie odpadów. Bardziej wydajne dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek zwiększa ich produkcję ATP, zapewniając w ten sposób energię chemiczną potrzebną do maksymalizacji funkcji komórkowych.

* Dalsze działanie tlenku azotu:

Poprawia aktywność układu limfatycznego. Badania wykazały, że średnica naczyń limfatycznych i natężenie przepływu układu limfatycznego mogą być podwojone dzięki terapii światłem, zwiększając w ten sposób szybkość usuwania płynu limfatycznego i śródmiąższowego powodując obrzęk i ból. Ponadto tlenek azotu może również przyspieszyć wzrost naczyń limfatycznych – podobnie jak nowe naczynia włosowate.

Wzmacnia syntezę RNA i DNA. Komórki muszą podzielić się (pomnożyć), aby utworzyć tkankę. Rozszczepienie DNA, które występuje w obecności tlenku azotu, zapobiega podziałowi komórek. Ten proces pomaga właściwie wymienić uszkodzone komórki.

Zmniejsza drażliwość tkanki nerwowej. Nerwy z niedoborem nerwów i tlenu (a więc z niedoborem ATP) są zbyt rozdrażnione. Jednak tlenek azotu (podobny do morfiny, ale bez skutków ubocznych) może bezpośrednio tłumić oznaki bólu.

Zwiększa aktywność fibroblastów, co sprzyja procesowi regeneracji. Fibroblasty znajdują się w tkance łącznej i są zdolne do tworzenia włókien kolagenowych.

Zwiększa fagocytozę, która powoduje zniszczenie martwych lub nieprawidłowych komórek w białych krwinkach. Proces ten musi mieć miejsce przed fazą leczenia.

Ma efekt grzewczy na tkaninie. Zwiększone krążenie krwi (37 ° C) leczonej skóry, jak również sama produkcja ATP, zwiększają temperaturę tkanek, mimo że same diody wytwarzają tylko minimalne ciepło.

Zwiększa wydalanie acetylocholiny. Acetylocholina ma znaczący wpływ na przywspółczulny układ nerwowy. Efekty te obejmują miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ruchów żołądka i jelit.

    2. Tlenek azotu zmniejsza ból i drętwienie kończyn

Terapia światłem daje nadzieję osobom cierpiącym na neuropatię, w tym neuropatię na nodze, nodze, nadgarstku i dłoniach. Żarówki LED emitują bezpieczne i skuteczne podczerwień i widzialne czerwone światło, pozytywny wpływ kończyn na krążenie jest naukowo udowodniony. Każde leczenie dodatkowo wzmocni efekty wcześniejszych terapii, a pacjenci mogą odczuwać trwałe zmniejszenie bólu (niedokrwiennego).

Żarówki LED nie są jednak samodzielną terapią, taką jak gorące pakiety lub poduszki grzejne. Powinny być stosowane jako część kompleksowego programu terapeutycznego. Jednak w połączeniu ze standardową fizjoterapią lub terapią zajęciową jest w stanie poprawić jakość życia pacjentów i pacjentów cierpiących na dolegliwości neuropatyczne.

Dalszym efektem miejscowego wzrostu poziomu tlenku azotu , nawet bez mierzalnego wzrostu krążenia, jest wpływ na kanały jonowe nerwów. W szczególności tlenek azotu poprawia aktywność fizjologiczną kanałów potasowych zależnych od ATP, tym samym dokładnie naśladując jeden z efektów morfiny stosowanej w analgezji. Może to być ważny aspekt dla terapeuty, który próbuje złagodzić ból pacjenta neuropatycznego lub pacjenta cierpiącego na skrajny ból.

Pacjenci i klienci cierpiący na neuropatię cukrzycową mogą potrzebować koła do chodzenia ze względu na chodzenie i stan równowagi. Zmiany w propriocepcji mają wpływ na ich wzorce chodzenia i zdolność do przemieszczania się, dlatego często zdarza się, że pacjenci zmieniają swoje ruchy.

U tych pacjentów obserwuje się spadek zakresu ruchu, nie tylko w kostce i stopie, ale także w kolanie, biodrach i tułowiu. Kiedy pacjenci odczuwają zmianę w propriocepcji, wzorzec chodzenia i równowagę, prowadzi to również do utraty siły. Może to być spowodowane zmodyfikowanym wzorem chodzenia, który jest bardziej umiarkowany niż normalny zakres. Wynika to ze zmiany percepcji, ponieważ pacjenci nie są w stanie zmierzyć zakresu ruchu odległych kończyn.

Ponadto może wystąpić ból, dyskomfort lub zmniejszona aktywność z powodu lęku przed upadkiem. U niektórych pacjentów i pacjentów z cukrzycą może wystąpić osłabienie z powodu wrzodu cukrzycowego i zmniejszonej integralności skóry, co może być przeszkodą w ćwiczeniach. Chociaż objawy neuropatyczne występują rzadziej w nadgarstku i rękach, pacjentach i pacjentach z neuropatią cukrzycową, w tych obszarach może wystąpić wiele różnych rodzajów dolegliwości. Na szczęście jednak terapia światłem w połączeniu z fizjoterapią może przynieść ulgę ich skargom.

Dodaj komentarz