BIOTOPJA
18 czerwca 2019

CZY NA PEWNO CHCESZ MIEĆ NIEBIESKIE OKULARY FILTRUJĄCE?


Jeśli kiedykolwiek miałeś swędzenie, wysychanie i zaczerwienienie oczu podczas całodziennego patrzenia na komputer …

Jeśli kiedykolwiek miałeś swędzenie, wysychanie i zaczerwienienie oczu podczas całodziennego patrzenia na komputer, może zastanawiałeś się nad zakupem niebieskich świateł filtracyjnych, które odfiltrowują aktywne niebieskie światło – typu, który promuje nasze przebudzenie może dostać się do naszych oczu. Jeśli tak, nie martw się, nie jesteś sam. Według Vision Council, grupa producentów okularów, około 60% Amerykanów doświadczyło pewnego rodzaju ekspozycji cyfrowej na długotrwałą ekspozycję na ekran, a rynek okularów z niebieskim filtrem został zbudowany w ciągu ostatnich kilku lat, aby złagodzić te skargi.

Jednak Rahul Khurana, okulista i rzecznik Amerykańskiej Akademii Okulistyki, powiedział, że cyfrowa ekspozycja oka i negatywne działanie niebieskiego światła na oczy są niezależnymi czynnikami. „Martwimy się o niebieskie światło emitowane przez nasze komputery i smartfony, ale w rzeczywistości jest dużo więcej niebieskich świateł przechodzących przez słońce”. w wyniku. Dlatego nie zaleca się używania specjalnych okularów do codziennego korzystania z komputera. „Nie sądzę, aby stanowiło to prawdziwą pomoc w cyfrowej ekspozycji oczu, co jest problemem dla większości ludzi” – mówi dr Khurana.

Według dr Khurany, większość rozpraszających obciążeń cyfrowych oczu może wystąpić, gdy koncentrujesz się na czymś – czy to książce, ekranie komputera czy telewizorze – i możesz je odciążyć, koncentrując się na obiekcie oddalonym o około 6 metrów na co najmniej 20 sekund co 20 minut , Jeśli to nie pomoże, dr Khurana oferuje sztuczną łzę do zwilżenia wysuszonych oczu.

Niebieskie okulary filtrujące mogą być naprawdę przydatne w nocy, gdy niebieskie światło pochodzące z ekranu może zakłócić naturalny rytm snu. Nasze ciało identyfikuje niebieskie światło z dniem, więc jeśli jesteś narażony na niebieskie światło lub próbujesz zasnąć, to „wspiera twoje wewnętrzne godziny, przez co trudniej jest zasnąć i obudzić się rano”, mówi Cathy Goldstein, neurolog z University of Michigan. zaburzenia snu.

W idealnym świecie 4 godziny przed pójściem spać, zaczynasz unikać niebieskiego światła płynącego z ekranów. „Jednak trudno to utrzymać dla większości”, przyznaje Goldstein, „w tym czasie używamy okularów z filtrem z niebieskim światłem”. Coraz więcej badań potwierdza twierdzenie, że filtrowanie światła niebieskiego przed złożem umożliwia lepszy sen. W badaniu przeprowadzonym w 2009 r. Ochotnicy, którzy nosili niebieskie okulary przesiewowe 3 godziny przed snem, zgłaszali lepszą jakość snu i nastroju niż ich nieżyjący rówieśnicy. Obecne badania z udziałem nastoletniego chłopca również przyniosły podobne wyniki.

Link: http://nymag.com/strategist/article/blue-light-blocking-glasses-work.html