BIOTOPJA
18 czerwca 2019

CZY OKULARY FILTRUJĄCE Z NIEBIESKIM ŚWIATŁEM SĄ PRZYDATNE? (DR. MERCOLA)

KRÓTKIE PODSUMOWANIE

 • Ekspozycja na sztuczne światło w nieodpowiednich fazach słońca jest jednym z najbardziej zaniedbanych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku
 • Filtrowanie niebieskiego światła służy ważnemu celowi biologicznemu: kontrolując wewnętrzny zegar, pomaga kontrolować wzorce snu i inne funkcje ciała; Unikanie niebieskiego światła w nocy jest kluczem do ochrony zdrowia
 • Jedną z najtańszych i najłatwiejszych metod ochrony wewnętrznego rytmu ciała, a tym samym zapewnienia zdrowego snu i zmniejszenia ryzyka wielu chorób przewlekłych, jest noszenie w nocy okularów z filtrem niebieskich świateł.

Być może wciąż pamiętasz te niebieskie okulary przeciwsłoneczne, które były tak popularne w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych. Jego mały kult został opracowany dla okularów z bursztynowymi soczewkami, które były prawdopodobnie najbardziej znane ze swojej czystości.

Ich popularność zawdzięczała Joelowi Sugarmanowi, który jest dla mnie dobrym przyjacielem i regularnym czytelnikiem mojego biuletynu.

Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy z faktu, że te okulary zostały pierwotnie opracowane dla programu kosmicznego NASA. Astronauci potrzebują skutecznej ochrony oczu w przestrzeni kosmicznej, gdzie promienie ultrafioletowe (UV) ze Słońca są niezwykle silne.

Producent okularów przeciwsłonecznych opracował specjalną procedurę, która była w stanie filtrować nie tylko promienie UV, ale także niebieskie promienie. Okulary również miały przyjemny „efekt uboczny”, który wydawał się ostrzejszy, ale z prawdziwymi korzyściami filtrowania niebieskiego światła dopiero się zapoznawaliśmy.

Filtrowanie niebieskiego światła, znacznie wykraczające poza korzyści płynące z czystszego obrazu, służy również ważnemu celowi biologicznemu: kontrolując wewnętrzny zegar, pomaga kontrolować wzorce snu i inne funkcje organizmu. Mówiąc najprościej, unikanie niebieskiego światła w nocy jest kluczem do ochrony zdrowia.

Dlaczego powinniśmy unikać ekspozycji na sztuczne światło niebieskie

Ekspozycja na sztuczne światło w nieodpowiednich fazach słońca jest jednym z najbardziej zaniedbanych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku. Nasi dawni przodkowie nie musieli martwić się o takie problemy, ponieważ ich dni trwały od wschodu do zachodu słońca – co było doskonale zgodne z ich rytmami dobowymi.

Nasze ciało obecnie dostosowuje się do tego wewnętrznego zegara. Rano jasne, bogate w niebieskie światło słoneczne wskazuje twojemu ciału, że czas się obudzić. Wieczorem, gdy Słońce zachodzi, ciemność powinna wskazać twojemu ciału, że nadszedł czas snu.

Jedynym problemem jest to, że większość krajów rozwiniętych nie odpoczywa, gdy słońce zachodzi.

Zamiast tego włączamy światła LED, komputer, telewizor, tablet i smartfon, z których wszystkie emitują pewną ilość niebieskiego światła na tym etapie dnia, kiedy w ogóle nie powinniśmy go mieć. W rezultacie twoje ciało jest zrozumiałe zdezorientowane.

Jest już jasne, że jedną z najtańszych i najłatwiejszych metod ochrony wewnętrznego rytmu ciała, a tym samym zapewnienia zdrowego snu i zmniejszenia ryzyka wielu chorób przewlekłych, jest noszenie niebieskich filtrów światła – nie tylko w nocy, ale za każdym razem, gdy używane jest sztuczne światło. lub narażone.

Nazywam je tylko odwrotnymi okularami przeciwsłonecznymi i noszę je w budynkach, które mają własne sztuczne oświetlenie – kiedy wychodzę, natychmiast je zdejmuję.

Mimo że możesz korzystać z alternatywnych żarówek do wieczornego użytku, a programy elektroniczne, które zmniejszają ilość niebieskiego światła wieczorem, możesz uzyskać ten sam efekt przy znacznie niższych kosztach i znacznie prostszych dzięki tanim bursztynowym obiektywom.

Zalety noszenia okularów filtracyjnych z niebieskim światłem

Zalety noszenia okularów z filtrem niebieskich świateł są niesamowite i zróżnicowane. Moim zdaniem główną zaletą jest zapobieganie uszkodzeniom niezbędnego kwasu tłuszczowego w nabłonku barwnikowym siatkówki – jest to zasadniczy zbieg okoliczności, którego organizm potrzebuje do przekształcenia światła słonecznego.

Ponadto niebieskie światło zwiększa odległość między białkami w mitochondrialnym łańcuchu transportu elektronów oddechowych, dzięki czemu ich produkcja energii jest znacznie mniej efektywna.

Ponadto, na podstawie ostatnich badań opublikowanych w zaburzeniach dwubiegunowych, stosowanie tego typu okularów przez tydzień doprowadziło do dramatycznej poprawy w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Dla tych, którzy nosili soczewki bursztynowe z niebieskimi filtrami światła od 6 rano do 8 wieczorem przez 7 dni, nastąpiła znaczna poprawa objawów maniakalnych w porównaniu z tymi noszącymi przezroczyste soczewki. Ponadto ta poprawa rozpoczęła się dopiero po 3 nocach.

Te dramatyczne wyniki można zrozumieć, biorąc pod uwagę niedawne odkrycie fotoreaktywnych komórek zwojowych siatkówki – są to receptory w twoich oczach, które wykrywają tylko niebieskie światło.

Receptory te komunikują się z obszarami mózgu, które regulują zegar biologiczny (podwzgórze) oraz z nastrojem i emocjami (układ limbiczny).

W badaniu opublikowanym w Chronobiology International w 2009 r. Dramatyczny rozwój zaobserwowano u prawie połowy pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, noszących niebieskie bezbarwne okulary i bezsenność.

Przeciwutleniacze mogą chronić oczy przed ekspozycją na niebieskie światło

Zeaksantyna jest karotenoidem przeciwutleniającym, który znajduje się w siatkówce, ale organizm nie jest w stanie go wyprodukować, dlatego powinien zawierać dietę. Luteina znajduje się w pigmentach retinowych i pomaga chronić wzrok centralny i pomaga absorbować niebieskie światło.

Zeaksantyna i luteina znajdują się również w wysokich stężeniach w żółtej plamce – niewielkim centralnym obszarze siatkówki, który jest odpowiedzialny za szczegółowe widzenie centralne. Naukowcy uważają, że te dwa przeciwutleniacze współpracują ze sobą, aby służyć dwóm głównym celom:

 1. Absorpcja niepotrzebnej energii fotonów
 2. Niszczenie wolnych rodników, zanim mogą uszkodzić błonę lipidową

Jak wynika z badań: „Izomery luteiny i zeaksantyny są zdolne do absorbowania wysokoenergetycznego niebieskiego światła w szerokim spektrum, co zapewnia silną ochronę tkanki siatkówki”. Luteina i zeaksantyna występują głównie w zielonych warzywach liściastych, z których kapusta i kapusta (gotowany) szpinak prowadzi na liście pokarmów bogatych w luteinę.

Te składniki odżywcze można znaleźć zarówno w pomarańczowych jak i żółtych owocach i warzywach. (Słowo luteina pochodzi w rzeczywistości od łacińskiego słowa „luteus”, które oznacza „żółty”). Ekologiczne pasteryzowane żółtko jaja jest również doskonałym źródłem.

Znaczenie chronoterapii dla zdrowia

Chronoterapia odnosi się do metod terapeutycznych, które przesuwają czas snu i czuwania lub w inny sposób traktują osobę zgodnie z jej wewnętrznym zegarem w celu poprawy zdrowia i zapobiegania chorobie.

Znaczenie tego typu leczenia – w tym cykl światło-ciemność i jego wpływ na zdrowie – staje się coraz bardziej znane. Weźmy na przykład badania na zwierzętach opublikowane niedawno w Current Biology.

Gdy myszy poddano ciągłemu sztucznemu oświetleniu przez 5 miesięcy, spowodowały one szereg problemów zdrowotnych, w tym zapalną aktywację układu odpornościowego, utratę mięśni i oznaki osteoporozy.

Należy podkreślić, że gdy naukowcy przywrócili naturalny cykl światło-ciemność, funkcja organizmu myszy powróciła do normy w ciągu 2 tygodni. Naukowcy sformułowali następującą uwagę: „Wyniki te silnie sugerują, że zaburzony rytm dobowy ma szkodliwy wpływ na wiele procesów biologicznych, ale efekty te można odwrócić”.

Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne wydało ostrzeżenie o oświetleniu ulicznym LED bogatym w niebieskie światło

W 2016 r. American Medical Association (AMA) wydało coroczny przewodnik na temat tego, w jaki sposób społeczności mogą „łagodzić niekorzystne skutki oświetlenia ulicznego o wysokiej intensywności [LED] dla ludzi i środowiska”.

Według oświadczenia dr Mayi A. Babu, członka rady dyrektorów AMA, „pomimo poprawy efektywności energetycznej, niektóre żarówki LED wykorzystują jako oświetlenie uliczne szkodliwe skutki”.

Przewodnik skupia się na oświetleniu LED o wysokiej intensywności, które emituje duże ilości niebieskiego światła, a ludzkie oko jest białe. Ryzyko zgłaszane przez AMA obejmuje ryzyko dla nocnych menedżerów, takie jak:

 • Efekt nocnego światła jest słabszy niż konwencjonalne oświetlenie
 • Intensywne niedogodności i słabość oświetlenia „mogą zmniejszyć ostrość i bezpieczeństwo, które mogą prowadzić do wypadków”

AMA podkreśliło również, że niebieskie oświetlenie uliczne LED o bogatym świetle ma długość fali, która jest szkodliwa dla nocnej produkcji melatoniny – znacznie silniejsza niż inne rodzaje światła. AMA zauważyło, że białe diody LED mają „pięciokrotnie większy wpływ” na rytmy dobowe niż tradycyjne lampy uliczne.

Może to prowadzić do problemów ze snem i związanych z tym problemów. „Wysocy uczestnicy z numerowanymi badaniami” to przykłady, które pokazały, że jaśniejsze nocne światła społeczności są związane z:

 • Skrócony czas snu
 • Niedostateczna jakość snu
 • Nadmierna senność
 • Słabsza praca w ciągu dnia
 • nadwaga

Jasne światło jest przydatne, gdy docierasz do nas w ciągu dnia

Sztucznego niebieskiego światła należy zawsze unikać, nie tylko w nocy. Ważne jest, aby zrozumieć, że światło dzienne z naturalnego światła słonecznego (które zawiera również niebieskie światło) jest zrównoważone czerwonym światłem i ma korzystny wpływ i jest niezbędne do ponownego uruchomienia wewnętrznego zegara.

A jeśli chcesz dobrze spać, szczególnie ważne jest prawidłowe ustawienie rytmu dobowego – pierwszym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej ilości jasnego światła przez cały dzień. Produkcja melatoniny w szyszynce jest z grubsza określona przez kontrast między jasnym światłem dziennym a ciemnością nocną. Jeśli jesteś cały dzień w ciemności, twoje ciało nie będzie w stanie dostrzec różnicy i nie będzie w stanie zoptymalizować produkcji melatoniny.

Aby ponownie rozpocząć rytm okołodobowy, najlepiej zacząć od 10-15 minut opalania rano. Wysyła to silny sygnał do twojego wewnętrznego zegara, że ​​dzień się rozpoczął, więc będzie mniej prawdopodobne, że będą zdezorientowani późniejszymi, prawdopodobnie słabszymi warunkami świetlnymi.

Następnie, na południu, ponownie zdobądź przynajmniej 30 minut słońca. Co więcej, może to potrwać do 1 godziny lub dłużej. Jeśli masz czas, aby obudzić się i pójść do pracy przed wschodem słońca, powinieneś przynajmniej przynajmniej 30 razy „opalać się” przynajmniej raz dziennie.

Plan odporny na bomby, aby uniknąć sztucznego niebieskiego światła

Twoje zdrowie zależy od regularnego cyklu światło-ciemność, który rozpoczyna się i kończy o tej samej porze każdego dnia. Oprócz opalania się rano i czasami w ciągu dnia, możesz chronić wewnętrzny zegar swojego ciała, wykonując poniższy plan bombowy.

Warto być może nosić okulary z filtrem niebieskich świateł za każdym razem, gdy jesteś narażony na sztuczne światło (LED, żarnik lub świetlówki kompaktowe) i ewentualnie wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, zmniejszając w ten sposób ekspozycję na sztuczne światło, co może negatywnie wpłynąć na produkcję melatoniny.

Jeśli korzystasz z komputera lub smartfona, zainstaluj oprogramowanie filtru niebieskiego światła, takie jak f.lux, które automatycznie dostosowuje temperaturę barwową ekranu, eliminując niebieskie długości fal. Niestety, niebezpieczeństwa związane ze sztucznym niebieskim światłem, które docierają do nas w ciągu dnia, nie są jeszcze rozwiązywane przez wielu, dlatego ten program rozpocznie się dopiero o zachodzie słońca.

Jeśli jednak masz okulary z niebieskim światłem, nie ma znaczenia, jakie źródła światła znajdują się w Twoim mieszkaniu. Możesz go nosić nawet w nocy, jeśli podróżujesz w obszarze z oświetleniem ulicznym LED. Kiedy będziesz gotowy do snu, upewnij się, że ciemność w sypialni jest kompletna. Najmniejsze źródło światła może zakłócić wewnętrzny zegar organizmu, a także produkcję melatoniny szyszynki.

Aby to osiągnąć, przydatne może być zasłonięcie okien zasłonami lub zasłonami – zwłaszcza, gdy w domu masz oświetlenie uliczne LED, które może dostać się do okna sypialni. Jeśli nie jest to możliwe, załóż koc, aby odfiltrować światła.

Dodaj komentarz